Team Results Class AAA
Albert Lea Area____________36
|Albert Lea Area____________30
Centennial_________________20| |
|Albert Lea Area_____________6
Cambridge Isanti___________41 | |
|Cambridge Isanti___________21| |
Wayzata____________________15| CHAMPION |
Apple Valley________________|
Apple Valley_______________62 |
|Apple Valley_______________44 |
Stillwater Area____________18| | |
|Apple Valley_______________62|
Bloomington________________38 |
|Bloomington________________27|
Saint Cloud Apollo_________27|
Cambridge Isanti___________30 THIRD
|Bloomington_______________
Bloomington________________37|
Centennial_________________29
|Wayzata____________________36
Wayzata____________________30| | Consolation
|Wayzata___________________
Stillwater Area____________28 |
|Saint Cloud Apollo_________31|
Saint Cloud Apollo_________37|
Championship Quarter Finals
Albert Lea Area vs Centennial
Cambridge Isanti vs Wayzata
Apple Valley vs Stillwater Area
Bloomington vs Saint Cloud Apollo
Championship Semi Finals
Albert Lea Area vs Cambridge Isanti
Apple Valley vs Bloomington
Consolation Semi Finals
Centennial vs Wayzata
Stillwater Area vs Saint Cloud Apollo
Consolation Final
Wayzata vs Saint Cloud Apollo
Third Place
Cambridge Isanti vs Bloomington
Championship
Albert Lea Area vs Apple Valley
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
36 Albert Lea Area
20 Centennial
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 103 Trey Hable Albert Lea Area
0 [Fall 454] James Stefonick Centennial
12 112 Cory Hansen Albert Lea Area
0 [Fall 222] Blake Solberg Centennial
15 119 Dalton Westerlund Albert Lea Area
0 [3-2] Jesse Hylton Centennial
18 125 Adam Clark Albert Lea Area
0 [8-1] Cory Moen Centennial
21 130 Cody Hansen Albert Lea Area
0 [9-3] Nolan Caya Centennial
3 135 Brandon Haluptzok Centennial
21 [2-0] Trevor Rasmussen Albert Lea Area
6 140 Brandon Hertog Centennial
21 [6-0] Carter Kortan Albert Lea Area
10 145 Mitch Hedgers Centennial
21 [10-2] Adam Kermes Albert Lea Area
14 152 Ryan Krause Centennial
21 [9-0] Conner Kortan Albert Lea Area
24 160 Logan Lortan Albert Lea Area
14 [10-3] Caleb Ahles Centennial
27 171 Matthew Tiegs Albert Lea Area
14 [10-5] Jake Ahles Centennial
20 189 Mitch Hrovat Centennial
27 [Fall 107] Jordan Holland Albert Lea Area
30 215 Alex Neilsen Albert Lea Area
20 [4-3] Patrick Hughes Centennial
36 285 Ethan Reed Albert Lea Area
20 [Fall 32] Zach Vine Centennial
Back to top
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
41 Cambridge Isanti
15 Wayzata
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
3 103 Tyler Tischer Cambridge Isanti
0 [7-2] Tyler Engler Wayzata
3 112 Weston Droegemueller Wayzata
3 [11-8] Kyle Hay Cambridge Isanti
6 119 Ty Torgerson Cambridge Isanti
3 [15-8] Ryan Scurlock Wayzata
11 125 Landon Chumley Cambridge Isanti
3 [TF 522 19-5] Joe Brady Wayzata
14 130 Adam Kelling Cambridge Isanti
3 [4-2] Ben Dunlay Wayzata
6 135 August Noble Wayzata
14 [6-0] Sherwood McKinnis Cambridge Isanti
17 140 Brett Groves Cambridge Isanti
6 [9-7] Corbin Farrell Wayzata
12 145 Danny Zilverberg Wayzata
17 [Fall 310] Cody Glines Cambridge Isanti
20 152 Clayton Jennissen Cambridge Isanti
12 [4-3] Mac Cameron Wayzata
25 160 Dalton Lilledahl Cambridge Isanti
12 [TF 430 15-0] Christian Lee Wayzata
29 171 Derek Swanson Cambridge Isanti
12 [13-3] Joey Lewis Wayzata
35 189 Scotty Gifford Cambridge Isanti
12 [Fall 42] Tucker Kline Wayzata
41 215 Tony Nelson Cambridge Isanti
12 [Fall 252] Grant Olson Wayzata
15 285 Jake McPherson Wayzata
41 [1-0] Jared Vincent Cambridge Isanti
Back to top
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
62 Apple Valley
18 Stillwater Area
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
4 103 Jordan Kingsley Apple Valley
0 [13-4] Bradley Kuehn Stillwater Area
10 112 Dakota Trom Apple Valley
0 [Fall 149] Branden Madsen Stillwater Area
16 119 Matt Kelliher Apple Valley
0 [Fall 53] Devin Nelson Stillwater Area
6 125 Cody Madsen Stillwater Area
16 [Fall 256] Christopher Carney Apple Valley
20 130 Brandon Kingsley Apple Valley
6 [13-0] Logan Wier Stillwater Area
26 135 Justin LaValle Apple Valley
6 [Fall 133] Alec Cruz Stillwater Area
32 140 Destin McCauley Apple Valley
6 [Fall 123] Anders Rippe Stillwater Area
38 145 Nathan Bruner Apple Valley
6 [Fall 342] Jack Baglio Stillwater Area
44 152 Jarret Hoeppner Apple Valley
6 [Fall 125] Duncan Secor Stillwater Area
12 160 Tom Powers Stillwater Area
44 [Fall 501] Matthew Hechsel Apple Valley
50 171 Tyler Lehmann Apple Valley
12 [Fall 108] JC O'keefe Stillwater Area
56 189 Craig Kelliher Apple Valley
12 [Fall 112] Brett Michel Stillwater Area
62 215 Luke Schmidt Apple Valley
12 [Fall 219] Tyler Jansen Stillwater Area
18 285 Brock Horwath Stillwater Area
62 [Fall 338] Joe Sullivan Apple Valley
Back to top
AAA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
38 Bloomington
27 Saint Cloud Apollo
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 103 Mitch Bengston Saint Cloud Apollo
0 [Fall 223] Ulises Tajonar Bloomington
12 112 Grant Nehring Saint Cloud Apollo
0 [Fall 505] Jordan Lovestrand Bloomington
4 119 Tim Crockett Bloomington
12 [16-8] Alex Lawwell Saint Cloud Apollo
16 125 Nam Nguyen Saint Cloud Apollo
4 [16-5] Justin Bartels Bloomington
19 130 Nick Stram Saint Cloud Apollo
4 [13-12] Alex Peck Bloomington
10 135 Robby Fisher Bloomington
19 [Fall 541] Clayton Athman Saint Cloud Apollo
16 140 Dylan Ness Bloomington
19 [Fall 105] Austin Young Saint Cloud Apollo
22 145 Dawson Lovestrand Bloomington
18 [Fall 454] Brendan Padilla Saint Cloud Apollo
21 152 Nolan Rial Saint Cloud Apollo
22 [5-4] Jacob Sanders Bloomington
28 160 Ben Herbold Bloomington
21 [Fall 100] David Then Saint Cloud Apollo
32 171 Josh Vaugqv Bloomington
21 [10-2] Chris Rocheleau Saint Cloud Apollo
24 189 Matt Spoden Saint Cloud Apollo
32 [2-1] Wes Dodd Bloomington
27 215 Sam Koetter Saint Cloud Apollo
32 [8-4] Kevin McBride Bloomington
38 285 Andrew Hermann Bloomington
27 [Fall 145] Matt Shaver Saint Cloud Apollo
Back to top
AAA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
30 Albert Lea Area
21 Cambridge Isanti
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
3 103 Tyler Tischer Cambridge Isanti
0 [3-2] Trey Hable Albert Lea Area
3 112 Cory Hansen Albert Lea Area
3 [1-0] Joe Holmberg Cambridge Isanti
6 119 Dalton Westerlund Albert Lea Area
3 [4-0] Ty Torgerson Cambridge Isanti
9 125 Adam Clark Albert Lea Area
3 [2-1] Landon Chumley Cambridge Isanti
15 130 Cody Hansen Albert Lea Area
3 [Fall 106] Nate Schleif Cambridge Isanti
18 135 Trevor Rasmussen Albert Lea Area
3 [4-0] Adam Kelling Cambridge Isanti
21 140 Carter Kortan Albert Lea Area
3 [2-0] Brett Groves Cambridge Isanti
24 145 Adam Kermes Albert Lea Area
3 [7-2] Clayton Jennissen Cambridge Isanti
27 152 Conner Kortan Albert Lea Area
3 [8-4] Mark Volker Cambridge Isanti
30 160 Logan Lortan Albert Lea Area
3 [8-2] Dalton Lilledahl Cambridge Isanti
6 171 Scotty Gifford Cambridge Isanti
30 [4-1] Matthew Tiegs Albert Lea Area
9 189 Derek Swanson Cambridge Isanti
30 [7-4] Jordan Holland Albert Lea Area
15 215 Seth Woodiwiss Cambridge Isanti
30 [Fall 122] Dwight Seiler Albert Lea Area
21 285 Tony Nelson Cambridge Isanti
30 [Fall 45] Alex Neilsen Albert Lea Area
Back to top
AAA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
44 Apple Valley
27 Bloomington
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 103 Jordan Kingsley Apple Valley
0 [Fall 22] Ulises Tajonar Bloomington
12 112 Dakota Trom Apple Valley
0 [Fall 22] Jordan Lovestrand Bloomington
16 119 Matt Kelliher Apple Valley
0 [10-0] Justin Bartels Bloomington
22 125 Brandon Kingsley Apple Valley
0 [Fall 47] Tim Crockett Bloomington
28 130 Justin LaValle Apple Valley
0 [Fall 242] Davad Holman Bloomington
3 135 Robby Fisher Bloomington
28 [4-2] Destin McCauley Apple Valley
9 140 Dylan Ness Bloomington
28 [Fall 520] Nathan Bruner Apple Valley
32 145 Jarret Hoeppner Apple Valley
9 [13-4] Dawson Lovestrand Bloomington
14 152 Jacob Sanders Bloomington
32 [TF 516 15-0]Tim Love Apple Valley
18 160 Ben Herbold Bloomington
32 [13-5] Matthew Hechsel Apple Valley
38 171 Tyler Lehmann Apple Valley
18 [Fall 116] Josh Vaugqv Bloomington
44 189 Craig Kelliher Apple Valley
18 [Fall 115] Wes Dodd Bloomington
21 215 Kevin McBride Bloomington
44 [5-0] Luke Schmidt Apple Valley
27 285 Andrew Hermann Bloomington
44 [Fall 329] Harold Delancy Apple Valley
Back to top
AAA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
30 Wayzata
29 Centennial
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
4 103 Tyler Engler Wayzata
0 [20-6] Blake Solberg Centennial
10 112 Weston Droegemueller Wayzata
0 [Fall 220] James Stefonick Centennial
4 119 Jesse Hylton Centennial
10 [11-3] Ryan Scurlock Wayzata
15 125 Joe Brady Wayzata
4 [TF 545 20-4]Cory Moen Centennial
18 130 Ben Dunlay Wayzata
4 [5-4] Andre Dorschner Centennial
7 135 Brandon Haluptzok Centennial
18 [4-0] August Noble Wayzata
11 140 Brandon Hertog Centennial
18 [12-1] Corbin Farrell Wayzata
24 145 Danny Zilverberg Wayzata
11 [Fall 340] Nick Floberg Centennial
15 152 Mitch Hedgers Centennial
24 [10-1] Mac Cameron Wayzata
19 160 Ryan Krause Centennial
24 [12-1] Christian Lee Wayzata
23 171 Jake Ahles Centennial
24 [11-2] Joey Lewis Wayzata
29 189 Mitch Hrovat Centennial
24 [Fall 46] Tucker Kline Wayzata
27 215 Grant Olson Wayzata
29 [6-2] Patrick Hughes Centennial
30 285 Jake McPherson Wayzata
29 [4-2] Zach Vine Centennial
Back to top
AAA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
37 Saint Cloud Apollo
28 Stillwater Area
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 103 Mitch Bengston Saint Cloud Apollo
0 [Fall 36] Bradley Kuehn Stillwater Area
12 112 Grant Nehring Saint Cloud Apollo
0 [Fall 341] Branden Madsen Stillwater Area
3 119 Devin Nelson Stillwater Area
12 [10-7] Alex Lawwell Saint Cloud Apollo
7 125 Cody Madsen Stillwater Area
12 [14-1] Nam Nguyen Saint Cloud Apollo
10 130 Logan Wier Stillwater Area
12 [12-6] Nick Stram Saint Cloud Apollo
16 135 Clayton Athman Saint Cloud Apollo
10 [10-1] Alec Cruz Stillwater Area
16 140 Anders Rippe Stillwater Area
16 [Fall 507] Austin Young Saint Cloud Apollo
19 145 Jack Baglio Stillwater Area
16 [10-8] Brendan Padilla Saint Cloud Apollo
22 152 Nolan Rial Saint Cloud Apollo
19 [Fall 138] Duncan Secor Stillwater Area
25 160 Tom Powers Stillwater Area
22 [Fall 41] David Then Saint Cloud Apollo
28 171 JC O'keefe Stillwater Area
22 [5-2] David Then Saint Cloud Apollo
28 189 Matt Spoden Saint Cloud Apollo
28 [Fall 226] Mitch Elmer Stillwater Area
34 215 Sam Koetter Saint Cloud Apollo
28 [Fall 332] Tyler Jansen Stillwater Area
37 285 Matt Shaver Saint Cloud Apollo
28 [2-1] Brock Horwath Stillwater Area
Back to top
AAA CONSOLATION
Winners are displayed on the top line.
36 Wayzata
31 Saint Cloud Apollo
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 103 Mitch Bengston Saint Cloud Apollo
0 [Fall 159] Matt Wosje Wayzata
3 112 Tyler Engler Wayzata
6 [9-8] Grant Nehring Saint Cloud Apollo
9 119 Weston Droegemueller Wayzata
6 [Fall 27] Austin Swenson Saint Cloud Apollo
13 125 Joe Brady Wayzata
6 [10-2] Alex Lawwell Saint Cloud Apollo
12 130 Nam Nguyen Saint Cloud Apollo
13 [Fall 30] Sam Harrison Wayzata
19 135 Ben Dunlay Wayzata
12 [Fall 118] Nick Stram Saint Cloud Apollo
24 140 August Noble Wayzata
12 [TF 529 15-0] Austin Young Saint Cloud Apollo
15 145 Brendan Padilla Saint Cloud Apollo
24 [16-11] Corbin Farrell Wayzata
30 152 Danny Zilverberg Wayzata
15 [Fall 348] Nolan Rial Saint Cloud Apollo
33 160 Mac Cameron Wayzata
15 [12-8] David Then Saint Cloud Apollo
20 171 Chris Rocheleau Saint Cloud Apollo
33 [TF 544 17-2]Christian Lee Wayzata
25 189 Matt Spoden Saint Cloud Apollo
33 [TF 437 20-4]Joey Lewis Wayzata
36 215 Grant Olson Wayzata
25 [7-4] Sam Koetter Saint Cloud Apollo
31 285 Matt Shaver Saint Cloud Apollo
36 [Fall 104] Jake McPherson Wayzata
Back to top
AAA THIRD PLACE
Winners are displayed on the top line.
37 Bloomington
30 Cambridge Isanti
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 103 Tyler Tischer Cambridge Isanti
0 [Fall 142] Ulises Tajonar Bloomington
12 112 Kyle Hay Cambridge Isanti
0 [Fall 46] Jordan Lovestrand Bloomington
6 119 Tim Crockett Bloomington
12 [Fall 415] Ty Torgerson Cambridge Isanti
9 125 Alex Peck Bloomington
12 [7-5] Landon Chumley Cambridge Isanti
18 130 Adam Kelling Cambridge Isanti
9 [Fall 145] Davad Holman Bloomington
15 135 Robby Fisher Bloomington
18 [Fall 252] Sherwood McKinnis Cambridge Isanti
21 140 Dylan Ness Bloomington
18 [Fall 408] Brett Groves Cambridge Isanti
24 145 Dawson Lovestrand Bloomington
18 [9-3] Cody Glines Cambridge Isanti
30 152 Jacob Sanders Bloomington
18 [Fall 519] Mark Volker Cambridge Isanti
33 160 Ben Herbold Bloomington
18 [11-8] Derek Swanson Cambridge Isanti
21 171 Dalton Lilledahl Cambridge Isanti
33 [5-4] Josh Vaugqv Bloomington
24 189 Scotty Gifford Cambridge Isanti
33 [9-3] Wes Dodd Bloomington
30 215 Tony Nelson Cambridge Isanti
33 [Fall 133] Kevin McBride Bloomington
37 285 Andrew Hermann Bloomington
30 [14-5] Jared Vincent Cambridge Isanti
Back to top
AAA CHAMPIONSHIP
Winners are displayed on the top line.
62 Apple Valley
6 Albert Lea Area
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 103 Jordan Kingsley Apple Valley
0 [Fall 54] Trey Hable Albert Lea Area
10 112 Dakota Trom Apple Valley
0 [15-5] Cory Hansen Albert Lea Area
14 119 Matt Kelliher Apple Valley
0 [9-1] Dalton Westerlund Albert Lea Area
17 125 Brandon Kingsley Apple Valley
0 [3-1] Cody Hansen Albert Lea Area
23 130 Justin LaValle Apple Valley
0 [Fall 249] Kyle Kriewall Albert Lea Area
29 135 Destin McCauley Apple Valley
0 [Fall 125] Carter Kortan Albert Lea Area
33 140 Joseph Fessler Apple Valley
0 [10-2] Trevor Rasmussen Albert Lea Area
36 145 Nathan Bruner Apple Valley
0 [8-3] Adam Kermes Albert Lea Area
42 152 Jarret Hoeppner Apple Valley
0 [Fall 25] Conner Kortan Albert Lea Area
6 160 Logan Lortan Albert Lea Area
42 [Fall 125] Matthew Hechsel Apple Valley
48 171 Tyler Lehmann Apple Valley
6 [Fall 43] Matthew Tiegs Albert Lea Area
53 189 Craig Kelliher Apple Valley
6 [TF 314 18-2]Jordan Holland Albert Lea Area
56 215 Luke Schmidt Apple Valley
6 [8-6] Ethan Reed Albert Lea Area
62 285 Harold Delancy Apple Valley
6 [Fall 226] Alex Neilsen Albert Lea Area
Back to top