Team Results Class AA
Kasson-Mantorville_________54
|Kasson-Mantorville_________48
Totino Grace_______________13| |
|Kasson-Mantorville_________49
Foley______________________25 | |
|Perham_____________________10| |
Perham_____________________31| CHAMPION |
Kasson-Mantorville__________|
Fairmont/Martin County Wes_45 |
|Fairmont/Martin County Wes_30 |
South Saint Paul___________16| | |
|Fairmont/Martin County Wes__9|
Grand Rapids________________7 |
|Scott West_________________28|
Scott West_________________56|
Perham_____________________30 THIRD
|Scott West________________
Scott West_________________33|
Totino Grace_______________25
|Foley______________________44
Foley______________________45| | Consolation
|Foley_____________________
South Saint Paul___________39 |
|South Saint Paul___________26|
Grand Rapids_______________30|
Championship Quarter Finals
Kasson-Mantorville vs Totino Grace
Foley vs Perham
Fairmont/Martin County West vs South Saint Paul
Grand Rapids vs Scott West
Championship Semi Finals
Kasson-Mantorville vs Perham
Fairmont/Martin County West vs Scott West
Consolation Semi Finals
Totino Grace vs Foley
South Saint Paul vs Grand Rapids
Consolation Final
Foley vs South Saint Paul
Third Place
Perham vs Scott West
Championship
Kasson-Mantorville vs Fairmont/Martin County West
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
54 Kasson-Mantorville
13 Totino Grace
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 106 Logan Vaughan Kasson-Mantorville
0 [Fall 308] Michael Loger Totino Grace
11 113 Jared Johnson Kasson-Mantorville
0 [TF 20-2] Bryce Erkenbrack Totino Grace
5 120 Jake Svihel Totino Grace
11 [TF 23-7] Jace Minelli Kasson-Mantorville
14 126 Matthew Harfmann Kasson-Mantorville
5 [8-4] Triston Zuniga Totino Grace
17 132 Tanner Paulson Kasson-Mantorville
5 [OT 6-4] Josh Clark Totino Grace
20 138 Bennett Berge Kasson-Mantorville
5 [4-2] William Jaeger Totino Grace
26 145 Nic VanOort Kasson-Mantorville
5 [Fall 254] Adam Sylvester Totino Grace
10 152 Connor Dehn Totino Grace
26 [TF 25-10] Jacob Keller Kasson-Mantorville
32 160 Dalton Andrist Kasson-Mantorville
10 [Fall 259] Joe Reak Totino Grace
36 170 Ethan Shea Kasson-Mantorville
10 [13-0] Jacob Ranning Totino Grace
42 182 Patrick Kennedy Kasson-Mantorville
10 [Fall 130] Alex Stephens Totino Grace
48 195 Jim Paulson Kasson-Mantorville
10 [Fall 152] Matt Heurung Totino Grace
54 220 Garson Schorr Kasson-Mantorville
10 [Fall 228] Joe Hinkle Totino Grace
13 285 Nate Schutz Totino Grace
54 [4-2] Brett Paulson Kasson-Mantorville
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
31 Perham
25 Foley
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
4 106 Owen Werner Perham
0 [10-2] Levi Jacobson Foley
3 113 Nathan Garceau Foley
4 [6-3] Dylan Johnson Perham
6 120 Logan Thorsten Foley
4 [4-0] Gabe Bellefeuille Perham
12 126 Cameron Kowitz Foley
4 [Fall 134] Gareth Covington Perham
7 132 Leighton Rach Perham
12 [5-0] Mitch Rothfork Foley
10 138 Jack Fudge Perham
12 [3-2] John Dierks Foley
16 145 Dylan Fudge Perham
12 [Fall 45] Mark Dierks Foley
16 152 Mitch Rothfork Foley
16 [15-2] Matt Bush Perham
19 160 Wyatt Guck Perham
16 [5-4] Connor Thorsten Foley
22 170 Dawson Kellogg Perham
16 [4-1] Justin Henry Foley
28 182 Zach Peterson Perham
16 [Fall 59] Max Lefebvre Foley
31 195 Ty Moser Perham
16 [3-1] Saylor Schmit Foley
19 220 Carter Svihla Foley
31 [6-5] Jose Lopez Perham
25 285 Mitch Trigg Foley
31 [Fall 59] Rowdie Lindquist Perham
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
45 Fairmont/Martin County West
16 South Saint Paul
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
3 106 Lucas Jagodzinski Fairmont/Martin County West
0 [11-4] Ernesto Espino-Sanchez South Saint Paul
9 113 Jaxson Rohman Fairmont/Martin County West
0 [Fall 109] Roman Cortez South Saint Paul
15 120 Connor Simmonds Fairmont/Martin County West
0 [Fall 316] Camron Wigand South Saint Paul
20 126 Cale Steuber Fairmont/Martin County West
0 [TF 15-0] Anthony Tonda South Saint Paul
4 132 Micah Diaz South Saint Paul
20 [13-5] Jordan Wolter Fairmont/Martin County West
23 138 Payton Anderson Fairmont/Martin County West
4 [10-4] Quinn Christoffersen South Saint Paul
7 145 Antonio Cortez South Saint Paul
23 [9-3] Zac Ringnell Fairmont/Martin County West
26 152 Miles Fitzgerald Fairmont/Martin County West
7 [OT 9-4] Gavin Christoffersen South Saint Paul
30 160 Nathan Simmonds Fairmont/Martin County West
7 [9-0] Alex Rabelo South Saint Paul
36 170 Tristan Lange Fairmont/Martin County West
7 [Fall 125] Angel Rodriquez South Saint Paul
39 182 Collin Steuber Fairmont/Martin County West
7 [7-1] Jose Rodgers-Valdez South Saint Paul
10 195 Nick Gallegos South Saint Paul
39 [17-10] Jacob Rahn Fairmont/Martin County West
45 220 Conner Tordsen Fairmont/Martin County West
10 [Fall 131] Walker Bartels South Saint Paul
16 285 Gilberto Brito Ortega South Saint Paul
45 [Fall 151] Everardo Hernandez Fairmont/Martin County West
Back to top
AA QUARTER FINAL
Winners are displayed on the top line.
56 Scott West
7 Grand Rapids
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
4 106 Dusty Wilke Grand Rapids
0 [12-1] Landon Church Scott West
4 113 Colton Bahr Scott West
4 [11-3] Connor Wakefield Grand Rapids
10 120 Justin Stauffacher Scott West
4 [Fall 103] Caydon Lehman Grand Rapids
7 126 Josh Holm Grand Rapids
10 [8-1] Jacob Hill Scott West
16 132 Jackson Stauffacher Scott West
7 [Fall 135] Jake Holm Grand Rapids
19 138 Tyler Shackle Scott West
7 [2-1] Kellen Schauer Grand Rapids
24 145 Jack Fogarty Scott West
7 [TF 21-2] Nathaniel Burdick Grand Rapids
28 152 Jace Demmers Scott West
7 [10-0] Brendin Morlan Grand Rapids
31 160 Trent Rasmussen Scott West
7 [10-5] Chad Hall Grand Rapids
35 170 Jon Huss Scott West
7 [16-2] Jacob Dethloff Grand Rapids
41 182 Tyler Buesgens Scott West
7 [Fall 27] Deondre Hager Grand Rapids
47 195 Dylan Askalson Scott West
7 [Fall 327] Mason Morrissey Grand Rapids
50 220 John Hilgers Scott West
7 [2-1] Logan Theodore Grand Rapids
56 285 Calvin Menke Scott West
7 [Fall 111] Ziek Riedeau Grand Rapids
Back to top
AA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
48 Kasson-Mantorville
10 Perham
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
5 106 Logan Vaughan Kasson-Mantorville
0 [TF 16-1] Blaze Brady Perham
9 113 Jared Johnson Kasson-Mantorville
0 [11-2] Dylan Johnson Perham
14 120 Robby Horsman Kasson-Mantorville
0 [TF 17-2] Gareth Covington Perham
17 126 Matthew Harfmann Kasson-Mantorville
0 [8-2] Gabe Bellefeuille Perham
20 132 Tanner Paulson Kasson-Mantorville
0 [10-3] Leighton Rach Perham
26 138 Bennett Berge Kasson-Mantorville
0 [Fall 53] Andy Newville Perham
4 145 Dylan Fudge Perham
26 [17-7] Dylan Baker Kasson-Mantorville
30 152 Nic VanOort Kasson-Mantorville
4 [13-0] Noah Rooney Perham
33 160 Dalton Andrist Kasson-Mantorville
4 [9-5] Wyatt Guck Perham
38 170 Patrick Kennedy Kasson-Mantorville
4 [TF 17-2] Brian Ramos Perham
7 182 Zach Peterson Perham
38 [8-4] Ethan Shea Kasson-Mantorville
10 195 Ty Moser Perham
38 [7-4] Jim Paulson Kasson-Mantorville
44 220 Garson Schorr Kasson-Mantorville
10 [Fall 37] Jose Lopez Perham
48 285 Brett Paulson Kasson-Mantorville
10 [9-1] Colton Kostynick Perham
Back to top
AA CHAMPIONSHIP SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
30 Fairmont/Martin County West
28 Scott West
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
5 106 Lucas Jagodzinski Fairmont/Martin County West
0 [TF 22-7] Tory Pumper Scott West
10 113 Jaxson Rohman Fairmont/Martin County West
0 [TF 17-2] Colton Bahr Scott West
13 120 Connor Simmonds Fairmont/Martin County West
0 [4-2] Justin Stauffacher Scott West
16 126 Cale Steuber Fairmont/Martin County West
0 [1-0] Jacob Hill Scott West
3 132 Jackson Stauffacher Scott West
16 [4-0] Jordan Wolter Fairmont/Martin County West
19 138 Payton Anderson Fairmont/Martin County West
3 [OT 6-4] Tyler Shackle Scott West
6 145 Jack Fogarty Scott West
19 [5-4] Miles Fitzgerald Fairmont/Martin County West
10 152 Jace Demmers Scott West
19 [13-4] Zac Ringnell Fairmont/Martin County West
24 160 Nathan Simmonds Fairmont/Martin County West
10 [TF 22-7] Trent Rasmussen Scott West
13 170 Jon Huss Scott West
24 [8-4] Parker Anderson Fairmont/Martin County West
19 182 Tyler Buesgens Scott West
24 [Fall 236] Tristan Lange Fairmont/Martin County West
30 195 Collin Steuber Fairmont/Martin County West
19 [Fall 358] John Hilgers Scott West
22 220 Dylan Askalson Scott West
30 [4-0] Conner Tordsen Fairmont/Martin County West
28 285 Calvin Menke Scott West
30 [Fall 21] Everardo Hernandez Fairmont/Martin County West
Back to top
AA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
45 Foley
25 Totino Grace
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
5 106 Levi Jacobson Foley
0 [TF 15-0] Michael Loger Totino Grace
11 113 Nathan Garceau Foley
0 [Fall 311] Bryce Erkenbrack Totino Grace
6 120 Jake Svihel Totino Grace
11 [Fall 56] Logan Thorsten Foley
9 126 Triston Zuniga Totino Grace
11 [4-2] Cameron Kowitz Foley
14 132 Michael Rothfork Foley
9 [9-2] Josh Clark Totino Grace
20 138 John Dierks Foley
9 [Fall 247] William Jaeger Totino Grace
24 145 Mitch Rothfork Foley
9 [9-0] Adam Sylvester Totino Grace
13 152 Connor Dehn Totino Grace
24 [11-1] Sutherlin Schmit Foley
30 160 Connor Thorsten Foley
13 [Fall 212] Joe Reak Totino Grace
19 170 Jacob Ranning Totino Grace
30 [Fall 429] Max Lefebvre Foley
36 182 Justin Henry Foley
19 [Fall 600] Alex Stephens Totino Grace
25 195 Matt Heurung Totino Grace
36 [Fall 305] Hunter Gorecki Foley
39 220 Saylor Schmit Foley
25 [5-1] Nate Schutz Totino Grace
45 285 Mitch Trigg Foley
25 [Fall 111] Joe Hinkle Totino Grace
Back to top
AA CONSOLATION SEMI-FINAL
Winners are displayed on the top line.
39 South Saint Paul
30 Grand Rapids
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 106 Ernesto Espino-Sanchez South Saint Paul
0 [Fall 114] Dusty Wilke Grand Rapids
9 113 Roman Cortez South Saint Paul
0 [7-3] Connor Wakefield Grand Rapids
15 120 Camron Wigand South Saint Paul
0 [Fall 252] Caydon Lehman Grand Rapids
6 126 Josh Holm Grand Rapids
15 [Fall 230] Anthony Tonda South Saint Paul
18 132 Lorenzo Diaz South Saint Paul
6 [11-7] Jake Holm Grand Rapids
9 138 Kellen Schauer Grand Rapids
18 [3-0] Quinn Christoffersen South Saint Paul
24 145 Antonio Cortez South Saint Paul
9 [Fall 225] Mason Kushel Grand Rapids
30 152 Gavin Christoffersen South Saint Paul
9 [Forfeit] Grand Rapids Grand Rapids
15 160 Brendin Morlan Grand Rapids
30 [Fall 158] Alex Rabelo South Saint Paul
21 170 Jacob Dethloff Grand Rapids
30 [Fall 140] Angel Rodriquez South Saint Paul
36 182 Jose Rodgers-Valdez South Saint Paul
21 [Fall 136] Deondre Hager Grand Rapids
24 195 Logan Theodore Grand Rapids
36 [5-4] Nick Gallegos South Saint Paul
30 220 Mason Morrissey Grand Rapids
36 [Fall 59] Walker Bartels South Saint Paul
39 285 Gilberto Brito Ortega South Saint Paul
30 [5-0] Ziek Riedeau Grand Rapids
Back to top
AA CONSOLATION
Winners are displayed on the top line.
44 Foley
26 South Saint Paul
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
4 106 Ernesto Espino-Sanchez South Saint Paul
0 [14-3] Levi Jacobson Foley
6 113 Nathan Garceau Foley
4 [Fall 42] William Nihart South Saint Paul
7 120 Camron Wigand South Saint Paul
6 [5-2] Logan Thorsten Foley
12 126 Cameron Kowitz Foley
7 [Fall 35] Anthony Tonda South Saint Paul
11 132 Lorenzo Diaz South Saint Paul
12 [14-5] Michael Rothfork Foley
15 138 John Dierks Foley
11 [8-5] Quinn Christoffersen South Saint Paul
17 145 Antonio Cortez South Saint Paul
15 [Fall 13] Sutherlin Schmit Foley
20 152 Gavin Christoffersen South Saint Paul
15 [4-2] Mitch Rothfork Foley
21 160 Connor Thorsten Foley
20 [Fall 116] Alex Rabelo South Saint Paul
27 170 Justin Henry Foley
20 [Fall 132] Angel Rodriquez South Saint Paul
26 182 Jose Rodgers-Valdez South Saint Paul
27 [Fall 20] Max Lefebvre Foley
33 195 Hunter Gorecki Foley
26 [Forfeit] South Saint Paul South Saint Paul
38 220 Saylor Schmit Foley
26 [TF 21-5] Nick Gallegos South Saint Paul
44 285 Mitch Trigg Foley
26 [Forfeit] South Saint Paul South Saint Paul
Back to top
AA THIRD PLACE
Winners are displayed on the top line.
33 Scott West
30 Perham
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
4 106 Owen Werner Perham
0 [11-0] Tory Pumper Scott West
8 113 Dylan Johnson Perham
0 [12-2] Colton Bahr Scott West
4 120 Justin Stauffacher Scott West
8 [10-2] Gabe Bellefeuille Perham
8 126 Jacob Hill Scott West
8 [13-5] Gareth Covington Perham
11 132 Tyler Shackle Scott West
8 [12-6] Leighton Rach Perham
14 138 Jackson Stauffacher Scott West
8 [8-2] Jack Fudge Perham
14 145 Dylan Fudge Perham
14 [Fall 115] Colton Kerkow Scott West
20 152 Jack Fogarty Scott West
14 [Fall 352] Matt Bush Perham
23 160 Jace Demmers Scott West
14 [7-2] Wyatt Guck Perham
20 170 Dawson Kellogg Perham
23 [Fall 151] Jon Huss Scott West
29 182 Tyler Buesgens Scott West
20 [Fall 117] Brian Ramos Perham
24 195 Zach Peterson Perham
29 [14-6] Dylan Askalson Scott West
30 220 Ty Moser Perham
29 [Fall 309] Hunter Struffert Scott West
33 285 Calvin Menke Scott West
30 [9-0] Colton Kostynick Perham
Back to top
AA CHAMPIONSHIP
Winners are displayed on the top line.
49 Kasson-Mantorville
9 Fairmont/Martin County West
Team Weight
Score [Result] Name (Winners listed on the top line.)
6 106 Logan Vaughan Kasson-Mantorville
0 [Inj Default] Lucas Jagodzinski Fairmont/Martin County West
3 113 Jaxson Rohman Fairmont/Martin County West
6 [OT 3-1] Jared Johnson Kasson-Mantorville
10 120 Robby Horsman Kasson-Mantorville
3 [20-9] Connor Simmonds Fairmont/Martin County West
13 126 Matthew Harfmann Kasson-Mantorville
3 [4-2] Cale Steuber Fairmont/Martin County West
16 132 Tanner Paulson Kasson-Mantorville
3 [3-1] Jordan Wolter Fairmont/Martin County West
19 138 Bennett Berge Kasson-Mantorville
3 [4-2] Payton Anderson Fairmont/Martin County West
22 145 Dylan Baker Kasson-Mantorville
3 [4-2] Zac Ringnell Fairmont/Martin County West
6 152 Miles Fitzgerald Fairmont/Martin County West
22 [2-0] Nic VanOort Kasson-Mantorville
28 160 Dalton Andrist Kasson-Mantorville
6 [Fall 128] Nathan Simmonds Fairmont/Martin County West
31 170 Ethan Shea Kasson-Mantorville
6 [7-1] Parker Anderson Fairmont/Martin County West
37 182 Patrick Kennedy Kasson-Mantorville
6 [Fall 343] Tristan Lange Fairmont/Martin County West
9 195 Collin Steuber Fairmont/Martin County West
37 [3xOT 9-2] Brett Paulson Kasson-Mantorville
43 220 Garson Schorr Kasson-Mantorville
9 [Fall 130] Jacob Rahn Fairmont/Martin County West
49 285 Brett Paulson Kasson-Mantorville
9 [Fall 312] Conner Tordsen Fairmont/Martin County West
Back to top